ZirveSunucum'a Hoşgeldiniz! | Telekomünikasyon, Yazılım, Sunucu, Hosting, Domain ve birçok alanda gerçek hizmet için tercihiniz.

Bilgi Bankası

Linux cPanel Sunucularda ASP veya ASP.NET Çalışırmı ?

Asp & ASP.NET cPanel v.b linux tabanlı yazılımlarda veya linux işletim sistemi üzerinde henüz desteklenmemektedir.  Linux üzerinde kullanılamamasının nedeni ASP ve ASP.NET'in windows tabanlı bir yazılım olmasından kaynaklanmaktadır. Windows tabanlı yazılımları Plesk Hosting veya IIS Server üzerinde çalıştırabilirsiniz, ayrıca dünya üzerinde ki ddos saldırılarına ve kullanıcı yoğunluğuna en dayanıklı web sunucuları windows tabanlı çalışmaktadır.  Kendi filtreleme methodları sayesinde hiç bir ayar yapmadan windows işletim sistemi üzerinde iyi bir alt yapıya sahip olabilirsiniz.

2018 / Güncelleme : Değerli müşterilerimiz veya okuyucu,

Linux Centos 7 işletim sistemin'de ASP.NET CORE 2.0 ile .net uygulamalarını veya web sayfalarını çalıştırabilirsiniz. Asp.net Core 2.0 kurulumu için buraya tıklayın.

Eğer daha sağlıklı bir alt yapı istiyorsanız yukarıdaki buraya tıklayın yazısına tıklamadan önce Mono Project hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının tamamını okuyunuz.

Linux'de ASP.NET çalıştırmak artık mümkün fakat windows kadar sağlıklı değildir. Çalıştırma işlemi kullandığınız .NET teknolojilerine bağlıdır. Mono Projesi, ASP.NET sitelerini çalıştırmak için bir Apache modülü (mod_mono) iyi çalışır.

Mono, tüm .NET API'lerini desteklemez - özellikle WPF (ve muhtemelen WCF de, hatırlayamıyorum) - ancak çerçevenin daha fazlası için iyi bir destek sağlıyor.

Sıfırdan başlıyorsanız ve özellikle Windows olmayan sunucuları hedeflemek istiyorsanız, projenizin Mono ile çalışmasını sağlamak iyi bir amaç olacaktır. Ancak, Mono tarafından desteklenmeyen belirli API'lara veya dil özelliklerine ihtiyacınız varsa, dağıtım için bir Windows sunucusu kullanmanız gerekecektir. Öne çıkması gereken bir tasarım zamanı / mimari seçim.

Kısaca özetlemek gerekir ise artık Linux sunucularda bazı eklentiler veya yazılımlar aracılığı ile ASP.NET core uygulamaları desteklenmekte fakat tam anlamı ile sağlıklı değildir ve bir çok api desteklenmemektedir. ASP.NET için windows sunucu kullanmanızı öneriyoruz. 
  • 105 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

cPanel & WHM mod_cloudflare kurulumu

Bu makalede cpanel üzerine mod_cloudflare kurulumunun nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Web...

cPanel & WHM - Hata Kayıtlarını Goruntuleme

cPanel & WHM - Hata Loglarını Görüntüleme Bu makalede logları nasıl göreceğiniz...

cPanel & WHM 'de ImageMagick - Imagick Kurulumu - Php Apache

Merhaba, değerli müşterimiz veya ziyaretçimiz. cPanel - WHM ile hosting barındırdığınız...

cPanel & Whm Kurulumu - Nasil Kurulur?

WHM & Cpanel nasıl kurulur ? Bu makalede cpanel & whm'nin linux işletim sistemlerinde...

cPanel & Whm Nedir?

Bu makalede cPanel & Whm'nin ne amaçla kullanıldığı belirtilmiştir. Cpanel nedir? cPanel...

E-Bülten

Yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olmak için e-bülten'e mail adresinizi paylaşın!