ZirveSunucum'a Hoşgeldiniz! | Telekomünikasyon, Yazılım, Sunucu, Hosting, Domain ve birçok alanda gerçek hizmet için tercihiniz.

Bilgi Bankası

Alan adımı transfer etmek istiyorum, alan adı transferi nedir, alan adı transfer süreci nasıl işliyor ?

Merhaba,

İlk önce alan adı transfer işleminin ne olduğunu anlamalı, daha sonrasında ise ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Alan adlarının, internet tahsisli isimlerin, uluslararası bir geçerliliği ve kurallar zinciri vardır, dolayısıyla herhangi bir şirketin, alan adı tescil / transfer edebilmesi için (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu - ICANN) tarafından, alan adı yazmanı olarak ilan edilmiş olması gerekmektedir, ya da daha önceden ilan edilen bir alan adı yazmanı ile ortak çalışmalıdır.

Bu durumda alan adı transferi olarak adlandırdığımız durum, sahip olunan alan adının, herhangi bir alan adı yazmanından, bir diğer alan adı yazmanına aktarılması durumu olarak değerlendirilebilir.

Alan adı transferi zorunlu mudur ?

Elbette değildir, fakat düşünceleriniz doğrultusunda bu durum veya fikir değişebilir, örneğin A şirketinden bir alan adı tescili yaptınız, fakat hosting hizmeti için B şirketinden alışveriş yaptınız, eğer A şirketine artık güvenmiyorsanız, alan adı veya site güvenliği için, bu alan adını da B şirketine transfer edebilirsiniz, bu durum sadece güven açısından değil, aynı zamanda ekonomik açıdan da değerlendirilebilir, alan adı şirketlerinin döviz üzerinden fiyat değişiklikleri sık sık gündeme gelebilmektedir, dolayısıyla bu durumda alan adı transfer işlemi yapmanın, gerekli olup olmadığı tamamen sizin tercihinize bağlı olarak kalmaktadır ve zorunlu bir işlem değildir.

Alan adı transfer süreci nasıl işliyor ?

Alan adı transfer süreci tamamen (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu - ICANN) ile bağlantılıdır ve transfer süreci otomatik bir şekilde işlemektedir, alan adı transfer işlemi sadece alan adı sahibi/yetkilisi tarafından başlatılabilir, işlem başlatıldıktan sonraki 7 iş günü içerisinde alan adı otomatik transfer sürecinde bir yazmandan, bir diğerine aktarılmış olacaktır.

Güvenlik için her alan adının kendisine ait bir transfer kodu vardır, ilk önce bu transfer koduna ulaşmanız gerekir, örneğin alan adınızı A şirketinden aldıysanız, A şirketinin sitesine girip, alan adı transfer kodunuzu A şirketinden talep edebilirsiniz, bu doğrultuda size alan adı transfer kodunuz verilecektir, eğer A şirketinin yönetim panelinde alan adı yönetiminizi tamamen yapabiliyorsanız, transfer kodunuza yönetim panelindeki özellikler doğrultusunda, sizin direkt ulaşmanız da mümkün.

Artık alan adı transfer kodunuza ulaştıktan sonra, eğer alan adınızın transfer koruma kilidi aktif değilse, B şirketine transfer sürecini başlatabilirsiniz, alan adı kilit mekanizmasının aktif olup olmadığını yine A şirketine sormanız veya A şirketinin sitesinden öğrenmeniz gerekebilir.

A şirketinden aldığınız alan adı transfer kodunuzla birlikte, alan adınızı transfer etmek istediğiniz B şirketinin sitesine gidin, B şirketinin sitesinde alan adı transfer sayfasını bulun, transfer etmek istediğiniz alan adını o sayfada girin, ek olarak transfer kodu istenir onu da girin, sonrasında sipariş verin ve ödemenizi yapın, alan adınız siz ödeme yaptıktan ve B şirketi tarafından transfer süreci başlatıldıktan sonra maksimum 7 iş günü içerisinde transfer edilmiş olacaktır.

Eğer daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, bizi arayabilir ya da destek bildirimi göndererek, dilediğiniz konu hakkında bilgi ya da yardım alabilirsiniz.

Umuyoruz ki; yayımlamış olduğumuz bu makale, sizi çözüme ulaştırır.

İyi günler ve esenlikler dileriz. 
  • 2 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Alan adı için Alt Nameserver, Alt İsim Sunucusu Nedir ?

Merhaba,Alt Nameserver veya Alt İsim Sunucusu olarak adlandırdığımız sistem, herhangi bir alan...

Alan adı satın aldım, ne zaman aktif olur ?

Merhaba,Zirvesunucum'a giriş yaparak, alan adı / domain tescil sayfasından sorgulayıp, kendinize...

Alan adı satın aldım, kimin adına alınmış oldu, gizlilik ne durumda ?

Merhaba,Zirvesunucum'dan tescil edilen herhangi bir alan adı, tamamen tescil eden kişiye bağlı...

Alan adımın süresi bitti, tekrardan yenileyebilir miyim ?

Merhaba,Eğer alan adınızın süresi yeni bitmiş ise, süresi bittikten sonra 30 gün geçmediyse, alan...

Alan adları için Nameserver, İsim Sunucusu Nedir ?

Merhaba,Nameserver veya isim sunucusu olarak adlandırdığımız sistem, alan adınız için gelecek...

E-Bülten

Yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olmak için e-bülten'e mail adresinizi paylaşın!